FC Jazz järjestää lokakuussa U11-U9 Lapsiurheiluvaiheen avoimen harjoitusjakson!
Julkaistu: 07.09.2023 13.56

FC Jazz järjestää lokakuussa U11-U9 Lapsiurheiluvaiheen avoimen harjoitusjakson!

FC Jazzin U11-U19 Lapsiurheiluvaiheen ikäluokat (2012-, 2013- ja 2014-syntyneet) tulevat lokakuussa edelleen harjoittelemaan ahkerasti, kun syksyn sarjakausi kääntyy jo loppupuolelle. Ikäluokkien avoimiin harjoituksiin Herralahden kentälle saavat osallistua myös alueellisen seurayhteisön eri ikäluokkien pelaajat, sekä ikäluokkien toimintaan saavat tulla avoimesti kokeilemaan ja osallistumaan myös muidenkin seurojen kaikki innokkaat pelaajat, sekä jalkapalloharrastuksesta kiinnostuneet vasta-alkajat, joilla olisi halukkuutta aloittaa jalkapalloharrastus FC Jazzissa tulevalle talvikaudelle (alkaa heti syyslomaviikon jälkeen 1.11.).Ikäluokkien harjoitusten toiminnasta vastaa FC Jazzin U11-U9 ikäluokkien päävalmentaja ja alueellinen valmennusosaamisen kehittäjä Dani Österlund (UEFA A + VAT) yhdessä seuran koulutettujen valmentajien kanssa. Ilmoittautuminen mukaan avoimiin harjoituksiin tapahtuu suoraan Danille:| dani.osterlund@fcjazz.com | 0452146599 |Harjoitusten sisältönä tulee olemaan mm.
1.) Pelille heittäytyvät lapset – pelaaminen keskiössä
2.) Havainto- ja päätöksentekovalmiudet
3.) Nopeus ja ketteryys ominaisuudetSeuravalmentajan ja valmennusosaamisen kehittäjän Dani Österlundin mietteet ja terveiset lokakuulle:"FC Jazz toimii koko Satakunnan alueellisena pelaajakehityksen lippulaivana ja suunnannäyttäjänä pelaajapolun osalta, joten haluamme jakaa avoimesti kokemuksiamme esimerkiksi seuran harjoitettavuusseurannan perusteella, mitkä asiat ovat vaikuttaneet, sekä jalkautuneet viikoittaisen seurannan ja datan perusteella meidän oman seuramme ja koko seurayhteisön pelaajien kehittymiseen viimeisen parin vuoden aikana näissä kyseisissä ikäluokissa, jotka ovat jo nyt hyvällä kansallisella tasolla tämän harjoitettavuusseurannan ja pelaamisesta todennettujen laatutekijöiden perusteella, joita ammennetaan ja dokumentoidaan mm. myös alueellisissa Taitokouluissa perustuen "Yksilön taidollisiin valmiuksiin". Vaikka toimimme ja profiloidummekin Porin alueella ainoana selkeänä pelaajakehityksellisenä kilpaseurana vertailtaessa kaikkia tähän liittyviä mittareita (mm. Nuorten Maajoukkue- ja Huuhkajaturnauspelaajat, SPL Talenttivalmennustoiminta, Laatujärjestelmäkriteerit, Valmennuskoulutustasot), niin toimintaamme saavat osallistua kaiken tasoiset ja innokkaat pelaajat, jotka haluavat edetä kohti omaa huippuaan, josta on hienoa otantaa olemassa jo nyt ja tulossa vielä varmasti myös lisää lähiaikoina etenkin Lapsiurheiluvaiheen osalta. Tervetuloa mukaan kokeilemaan ja aloittamaan jalkapalloharrastusta, sekä oppimaan yhdessä enemmän ja kehittymään kohti omaa huippuaan!"Alla ikäluokkien harjoituskalenteri avoimelle harjoitusjaksolle:2012-, 2013 -ja 2014-syntyneiden poikien harjoituspäivät ja kellonajat tulevat olemaan seuraavat:Ti 3.10. klo:16:00-17:30

Ti 10.10. klo:16:00-17:30
To 12.10. klo:17:30-19:30

Ti 17.10. klo:16:00-17:30
To 19.10. klo:17:30-19:30


Tervetuloa mukaan kokeilemaan mahtavaan porukkaan!Liite kuva: Harjoitettavuusseuranta FC Jazzissa koko Suomen kansallisen keskiarvotason yläpuolella