FC Jazz hakee valmennusosaamisen kehittäjää (VOK) päätoimiseen työsuhteeseen
FC JazzJulkaistu: 09.07.2024 12.24

FC Jazz hakee valmennusosaamisen kehittäjää (VOK) päätoimiseen työsuhteeseenSuomen Palloliitto on myöntänyt seuratukea toimialueidensa laadukkaimmille seuroille (noin 30 seuraa) vuosiksi 2025–2026, joiden joukkoon myös FC Jazz kuuluu. Seuratuki ohjataan Suomen Palloliiton toimeksiannon mukaan valmennusosaamisen kehittämiseen. Tämän johdosta FC Jazz hakeekin valmennusosaamisen kehittäjää (VOK) päätoimiseen ja kokopäiväiseen työsuhteeseen tukemaan, terävöittämään ja kehittämään jo ennalta laadukasta ja hyvällä kansallisella tasolla olevaa toimintaansa.

FC Jazz on koko Satakunnan menestynein jalkapalloseura, joka kilpailee tavoitteellisella kansallisella tasolla aina lasten- ja nuorten-, sekä edustustason jalkapallon osalta. Pelaajia seurassa on 3-vuotiaista pojista ja tytöistä aina aikuisiin asti, joiden matkaa kohti heidän omaa huippuaan on tukemassa suuri joukko sitoutuneita ihmisiä koko seurayhteisöä myöten.

FC Jazz on sitoutunut kouluttamaan Suomen Palloliitolta myönnetyn seuratuen ja valmennusosaamisen kehittämisen strategian mukaisesti omassa seurayhteisössään Satakunnan alueella valmentajaverkoston jäseniään. Tavoitteenamme on edetä kohti yhteistä visiota, että toimialueemme jokaisella lapsella ja nuorella on myös tulevaisuudessa osaava ja koulutettu valmentaja, sekä jokaisella lapsella paras mahdollinen tuki aloittaa harrastus ja edetä kohti omaa huippuaan tämän kuningaslajin parissa. Haemme tämän vision toteuttamisen mahdollistajaa valmennusosaamisen kehittäjän (VOK) muodossa päätoimiseen työsuhteeseen osaksi FC Jazzin laadukasta urheilupuolen yksikköä.Ketä etsimme?

 • Omaat vahvaa halua kehittää itseäsi ja seuraa eteenpäin
 • Sinulla on innostava asenne ja olet todellinen tiimipelaaja
 • Nautit tarttua monipuolisiin haasteisiin ja haluat onnistua niissä
 • Olet intohimoinen jalkapalloihminenMitä odotamme hakijalta?

 • Vähintään UEFA B -valmentajatutkinto (tai välitön kirjallinen suunnitelma sen mahdollisesta suorittamisesta)
 • Kokemusta lasten -ja nuorten valmentamisesta
 • Näyttöä pedagogisesta osaamisesta (alan ammatillinen koulutus katsotaan eduksi)
 • Ymmärrystä valmennusosaamisen ydinprosessien sisällöistä ja kyky johtaa niiden syventämistä suomalaisen jalkapallon pelaajakehityksessä
 • Erinomaiset vuorovaikutustaidot
 • Vaadittava IT-osaaminen ja kyky työmateriaalien dokumentointiin
 • Työssä tarvitaan sujuvaa Suomen kielen hallintaa (Englannin- ja Ruotsin kielen hallinta luetaan eduksi)Mitä FC Jazz tarjoaa sinulle?

 • Monipuolisen, strategisesti tärkeän ja arvostetun toimenkuvan
 • Kansallisen näköalapaikan kehittyä ja kehittää laadukasta toimintaa tekevässä seurassa
 • Oppimista tukevan ja edistävän vuorovaikutteisen valmentajayhteisön
 • Mahdollisuuden kouluttautua yhä lisää
 • Seuran urheilujohdon ja vapaaehtoisten tuenMitä valmennusosaamisen kehittäjän (VOK) työnkuvaan kuuluu?

 • Valmentajien jatkuvaa oppimista tukeva ja kehittävä toiminta lapsiurheiluvaiheessa (8-11v.) (47%)
 • Alueellinen valmennuskoulutustoiminta (25%)
 • Talenttivalmennus (10-15v.) (25%)
 • Pelaajarekrytointi lapsiurheiluvaihe (3%)Työinfo:

 • Työtehtävä on kokopäiväinen
 • Työaika: 37,5 h/vko
 • Työtehtäviä myös arki-iltaisin ja viikonloppuisin
 • Työ alkaa sopimuksen mukaan tai kuitenkin viimeistään 1.1.2025 alkaen
 • Työ on aluksi määräaikainen 31.12.2026 saakka, mutta jatkuu mahdollisesti myös tämän jälkeen
 • Tehtävään valitun henkilön tulee esittää rikosrekisterilain (770/1993) 6 §:n 2 mukainen lasten kanssa työskenteleviltä vaadittava rekisterioteTyöhakemus:

Vapaamuotoisen hakemuksen ja CV:n palkkatoiveineen voi lähettää 11.8.2024 mennessä seuran toiminnanjohtajalle sähköpostitse tai RecRightin kautta. Työhaastatteluun kutsutuille tai kutsumatta jääneille ilmoitetaan erikseen. Haastattelemme mahdollisesti hakijoita jo hakuaikana. Paikka kuitenkin täytetään heti sopivan henkilön löydyttyä. Työtehtävään pidetään perehdytyskoulutus työsuhteen alkaessa.Hakemukset sähköpostilla:

toiminnanjohtaja@fcjazz.com

Otsikolla: "Valmennusosaamisen kehittäjä (VOK)"Työpaikkaan ja sen tehtäviin liittyviin kysymyksiin vastaa FC Jazzin toiminnanjohtaja.

Dani Österlund

Toiminnanjohtaja

045 214 6599

toiminnanjohtaja@fcjazz.com


FC Jazziin ja seuran strategiaan pääset tutustumaan alla olevasta linkistä:

Seura | FC Jazz